Amarantus (szarłat) – prawdziwy król Ameryki Południowej. Jedna z najstarszych roślin uprawnych świata. Uwielbiany przez Azteków, Majów oraz Inków. Stał się podstawą żywienia wielu nacji. Docenia się go za ciekawy smak jak i niezwykłe właściwości odżywcze, a także zdrowotne. Dlaczego więc warto sięgać po „zboże XXI wieku”?
Podstawową korzyścią płynącą z zastosowania rośliny jest jego wysoka wartość odżywcza. Nasiona bogate są w białko, mają wyższą wartością biologiczną od białka mleka, które w żywieniowym świecie obok jaja uznawane jest za „wzorcowe” (zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne w ilościach i proporcjach optymalnych dla potrzeb organizmu). W amarantusie zawarty jest skwalen, triterpen (węglowodór nienasycony) znany z właściwości antyoksydacyjnych, hamujących starzenie się komórek, mający działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
W przeciwieństwie do tradycyjnych zbóż, szarłat stanowi doskonałą alternatywę dla produktów zawierających gluten. Posiada wiele biopierwiastków (m.in. magnez, kobalt, wapń, potas oraz fosfor), a także przeciwutleniaczy. Zawartość żelaza jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku roślin strączkowych, nasion pszenicy, mięsa, czy też szpinaku. Liście szarłatu okazują się być bogatym źródłem witamin, fosforu oraz wapnia. Warto wspomnieć o błonniku ułatwiającym przemianę materii. Nasiona z szarłatu wykorzystywane są jako dodatek do produktów w diecie osób z objawami anemii. Ponadto, roślina urozmaici dietę nie tylko dorosłym, ale także dzieciom.
Amarantus znajdzie zastosowanie w każdej kuchni i przypadnie do gustu wielu smakoszom. W postaci mąki, przedłuży okres świeżości potraw, poprawi jakość wyrobów, a także wzbogaci ich smak i wartość odżywczą. Warto podkreślić jego walory sensoryczne - charakteryzuje się specyficznym, orzechowym posmakiem. Przyda się jako składnik chleba, bułek, naleśników, makaronów, ciast, a nawet zup.
Piśmiennictwo:
A. Kaźmierczak, I. Bolesławska, J. Przysławski (2011) „Szarłat – jego wykorzystanie w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób cywilizacyjnych”, Nowiny Lekarskie 2011
S. Bielski i B. Szwejkowska (2014) „Wartość prozdrowotna nasion szarłatu (Amaranthus cruentus L.)”, Postępy Fitoterapii 4/2012
0 komentarz(y)