Mąka ryżowa – mąka, którą pokochała cała Azja i wykorzystuje ją na wszelkie możliwe sposoby. Powstaje na skutek mielenia ziaren ryżu i charakteryzuje się mnogością zastosowań. Czy warto dać jej szanse i uwzględnić w swej diecie?


Ryż to prawdziwy skarb Azji. Od kilku tysięcy lat dzierży koronę króla kontynentu. Początkowo uprawiany był na obszarze doliny Rzeki Perłowej. Przy pomocy Aleksandra Wielkiego trafił do Europy (dokładnie do Grecji), a następnie dzięki kolonizatorom usłyszały o nim również obie Ameryki. Nic więc dziwnego, że na całym świecie nastąpiło wielkie ryżowe „boom”. Ryż jest podstawą diety dla połowy mieszkańców globu. Dziś obecny jest nie tylko w swej „zwykłej” postaci, ale także m.in. w formie zmielonej jako mąka ryżowa.


Mąka ryżowa jest doskonałym produktem, który warto włączyć do swej zrównoważonej diety. Jest cennym źródłem węglowodanów, dostarczającym organizmowi energii, a jednocześnie ma w sobie małą zawartość tłuszczów. Zawiera znaczną ilość witamin z grupy B (szczególnie niacyny, B1 oraz B2), stanowiących element niezbędny dla prawidłowej pracy serca, mięśni, układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych. Witamina E pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku, wyróżnia się zdolnościami przeciwzakrzepowymi i jest często nazywana „witaminą płodności”. Zawarty w mące ryżowej błonnik pobudzi perystaltykę jelit, wpłynie korzystnie na skład mikroflory jelitowej oraz wywoła uczucie sytości, co w konsekwencji może wspomagać odchudzanie i zbilansowanie zdrowej diety. Białko ryżowe charakteryzuje się dużą zawartością lizyny, a także wysoką strawnością. Mąka ryżowa nie zawiera glutenu, stąd też idealnie wzbogaci dietę osób z celiakią czy nietolerujących tego białka.


Mąkę można wykorzystać na wiele sposobów. Pomoże w przygotowaniu ciast, słodyczy, żywności dietetycznej, żywności dla dzieci, a nawet tej do specjalnego przeznaczenia. Nada potrawom lekko zagęszczoną konsystencję, dzięki której znajdzie zastosowanie jako zagęszczacz do kremów, zup i sosów. Mąka ryżowa stanowi bezglutenową alternatywę dla swej pszennej koleżanki, a upieczone z jej udziałem wypieki są znacznie lżejsze. Sprawdzi się w roli panierki (m.in. mięsa, ryb, sera) nadając potrawom chrupkości. Pamiętajmy, że mąka ryżowa lubi łączyć się z innymi mąkami, stąd też ma dość uniwersalny charakter. Wyczarujesz z nią m.in. lekką kruszonkę do wypieków, przepyszne naleśniki, babeczki, ciasta, desery, pieczywo oraz różnego rodzaju makarony. Zastosowanie pozostaje tylko w kwestii Twojej kreatywności i wyobraźni!

 


Piśmiennictwo:

P. R Chaudhari, N. Tamrakar, L. Singh, L. Tandon, D. Sharma (2018), „Rice nutritional and medicinal properties: A review article” , Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 2018

M. Ziarno i D. Zaręba (2008), „Ryż – cenny składnik żywności”, Przemysł Spożywczy 5/2008

Z. Zdrojewicz , A. Jagodziński, M. Kowalik (2017), „Ryż to zdrowie – prawda czy mit?”, Medycyna Rodzinna 1/2017